Դալլաքյան Վիկտոր Երվանդի
1980թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի պատմության ֆակուլտետը, 1996թ.` իրավաբանական ֆակուլտետը: Պատմաբան: Իրավաբան: Պատմական գիտությունների թեկնածու:
1981թ. Հայաստանի ԳԱ պատմության ինստիտուտում աշխատել է ավագ լաբորանտ, 1987-1995թթ.` կրտսեր գիտաշխատող, գիտաշխատող, ավագ գիտաշխատող:
1995-1999թթ.՝ Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 61 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, նախագահի տեղակալ: «Բարեփոխումներ», ապա «Երկրապահ» պատգամավորական խմբի անդամ:
1999-2003թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 47 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, նախագահի տեղակալ, նախագահ: «Միասնություն» խմբակցության անդամ:
2001-2003թթ.` Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար, վեհաժողովի փոխնախագահ:
2003-2007թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 36 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: Մինչեւ 2006թ. օգոստոսի 28-ը եղել է «Արդարություն» խմբակցության քարտուղար, այնուհետեւ խմբակցություններում եւ պատգամավորական խմբում չի ընդգրկվել:

Родился 1 марта 1958г. в г. Кировакане (Ванадзор).
В 1980г. окончил исторический, а в 1996 г. юридический факультеты Ереванского государственного университета. Кандидат исторических наук.
В 1981г. - старший лаборант, с 1987 по 1995 гг. – младший научный сотрудник, научный сотрудник, старший научный сотрудник Института истории АН Армении.
1995-1999гг. - депутат НС (избирательный округ N 61). Член Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам НС, заместитель председателя. Член депутатской группы “Реформы”, затем “Еркрапа”.
1999-2003гг. - депутат НС (избирательный округ N 47). Член, заместитель председателя, председатель Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам НС. Член фракции “Единство”.
2001-2003гг. - руководитель делегации Армении на Парламентской Ассамблее Черноморского Экономического Сотрудничества, заместитель председателя Ассамблеи.
2003-2007гг. - депутат НС (избирательный округ N 36). Член Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам НС. До 28-ого августа 2006 года секретарь фракции “Справедливость”, затем во фракциях и депутатской группе не состоял.