Բաբուխանյան Հայկ Բորիսի
1986թ. ավարտել է Երեւանի Կ. Մարքսի անվան պոլիտեխնիկական ինստիտուտի (ԵրՊԻ) հաշվողական տեխնիկայի ֆակուլտետը, 1991թ.` նույն ինստիտուտի ասպիրանտուրան: Ճարտարագետ-սիստեմատեխնիկ: Լրագրող: Բանասիրական գիտությունների թեկնածու:
1986-1992թթ. դասավանդել է ԵրՊԻ-ի հաշվիչ տեխնիկայի ամբիոնում: 1992-1993թթ. եղել է «Հանրապետական», 1993-1999թթ.` «Իրավունք» թերթերի գլխավոր խմբագիր: 2003-2012թթ.` «Զարուհի» հրատարակչական տուն» ՍՊԸ գլխավոր տնօրեն, 2008-2012թթ`. «Իրավունք Մեդիա» ՍՊԸ գլխավոր տնօրեն, 2008-2012թթ.` Հայ-ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի գործնական ժուռնալիստիկայի ամբիոնի վարիչ:
1989-1993թթ. եղել է «Սահմանադրական իրավունք» միության նախագահության անդամ, 1993-2006թթ.` «Սահմանադրական իրավունք» միության փոխնախագահ: 2006 թվականից «Սահմանադրական իրավունք միություն» կուսակցության նախագահն է: 1990-1995թթ. եղել է Երեւանի քաղաքային խորհրդի պատգամավոր: 1990թ. ընտրվել է ՀԽՍՀ Գերագույն խորհրդի Անկախության մասին հռչակագրի եւ Սահմանադրական ժամանակավոր հանձնաժողովների անդամ: 1999 թվականից «Իրավունք Մեդիա» հոլդինգի խմբագրական խորհրդի նախագահն է: 1999 թվականից` ՄԱԿ-ի ազգային փորձագետ: 2011թ. եղել է «Ռուսկի էկրան» ամսագրի փորձագիտական խորհրդի անդամ:
1999-2003թթ.` ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, «Իրավունք եւ միաբանություն» դաշինք): ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: 2003թ.` ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի մշակույթի, տեղեկատվության եւ սպորտի կոմիտեի փոխնախագահ: «Իրավունք եւ միաբանություն» խմբակցության անդամ:
2003 թվականից Հասարակության եւ բնության մասին գիտությունների միջազգային ակադեմիայի իսկական անդամ է: 2004թ.` Ժողովուրդների հոգեւոր միասնության ակադեմիայի (ՌԴ), 2005թ.` «Արարատ» միջազգային գիտությունների ակադեմիայի (Ֆրանսիա), 2010թ.` Եվրոպական բնագիտական ակադեմիայի (Գերմանիա) իսկական անդամ: «Հայաստանը պետք է լինի Եվրասիական ինտեգրացիոն նախագծերի ավանգարդում» (2014թ.) գրքի եւ գիտական բազմաթիվ հրապարակումների հեղինակ է:
Պարգեւատրվել է ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի հուշամեդալով (2003թ.), Եվրոպական բնագիտական ակադեմիայի «Սպիտակ խաչ» (2004թ.) եւ «Պատվո նշան» (2009թ.) շքանշաններով, «Օտտո ֆոն Բիսմարկ» (2011թ.), «Մովսես Խորենացի» (2014թ.), «Շիլլեր» (2014թ.), ՀՀ Ազգային ժողովի պատվո (2014թ.), ՀՀ մշակույթի նախարարության ոսկե (2014թ.), «Ն.Վ. Գոգոլ» (Գրողների միությունների միջազգային ընկերակցություն, Մոսկվա, 2015թ.), ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողովի «Միջխորհրդարանական կապերի զարգացման համար» (2016թ.), Ղազախստանի անկախության 25-ամյակի (2016թ.) մեդալներով, ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատան շնորհակալագրով (2014թ.):

Бабуханян Гайк Борисович
В 1986г. окончил факультет вычислительной техники Ереванского политехнического института им. К. Маркса, в 1991г. – аспиратуру того же института. Инженер-системотехник. Журналист. Кандидат филологических наук. С 2003г. - действительный член Международной академии наук о природе и обществе, 2004г. - действительный член Академии духовного единства народов (РФ), 2005г. - действительный член Международной академии наук “Арарат” (Франция), 2010г. - действительный член Европейской академии естественных наук (Германия).
1986-1992гг. – преподаватель кафедры вычислительной техники ЕрПИ. 1992-1993гг. – главный редактор газеты “Анрапетакан” (“Республиканская”), 1993-1999гг. – газеты “Иравунк”. 2003-2012гг. – генеральный директор ООО “Издательский дом “Заруи”, 2008-2012гг. – генеральный директор ООО “Иравунк Медиа”, 2008-2012гг. – заведующий кафедрой практической журналистики Российско-Армянского (Славянского) университета. Выступал с лекциями в Санкт-Петербургском (РФ) и Сургутском (РФ) университетах.
1989-1993гг. – член президиума, 1993-2006гг. – заместитель председателя Союза “Конституционное право”. 2006г. – председатель партии “Союз Конституционного права”. 1990-1995гг. – депутат Ереванского городского совета. В 1990г. – избран членом Временной Комиссии по “Декларации независимости Армении» и Временной Конституционной комиссии Верховного Совета АрмССР. С 1999г. – председатель редакционного совета холдинга “Иравунк Медиа”, с этого же года – национальный эксперт ООН. 2011г. – член экспертного совета журнала “Русский экран”.
1999-2003гг. – депутат НС (пропорциональная избирательная система, блок “Право и единство”). Член Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам НС. 2003г. – заместитель председателя Комитета по культуре, информации и спорту МПА СНГ. Член фракции “Право и единство”. Заместитель председателя партии СКП.
2012-2017гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, РПА). Член Постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта НС. Член фракции “Республиканская” (РПА). Председатель партии СКП.
Aвтор книги “Армения должна быть в авангарде Евразийских интеграционных проектов” (2014г.) и многочисленных научных публикаций.
Награжден орденами Европейской академии естественных наук “Белый Крест” (2004г.) и “Знак Почета” (2009г.), медалью “Отто фон Бисмарк” (2011г.), медалями “Мовсес Хоренаци” (2014г.), “Шиллер” (2014г.), медалью Почета Национального Собрания РА (2014г.), Золотой медалью Министерства культуры РА (2014г.) и медалью “Н.В.Гоголь” (Международное сообщество писательских союзов, Москва, 2015г.), удостоен Благодарственной грамоты посольства РФ в РА (2014 г.), награжден Знаком почета МПА СНГ (2015г.), медалью “Честь и мужество” (2016г., РФ), почетной медалью “За укрепление парламентского сотрудничества” МПА СНГ (2016г.), медалью “25 лет независимости Республики Казахстан” (2016г.).