Գեղամյան Արտաշես Մամիկոնի
1971թ. ավարտել է Երեւանի Կ. Մարքսի անվան պոլիտեխնիկական ինստիտուտի էլեկտրատեխնիկական ֆակուլտետը: Ճարտարագետ-էլեկտրիկ: 1988-1990թթ. եղել է ԽՄԿԿ կենտկոմին առընթեր Հասարակական գիտությունների ակադեմիայի ունկնդիր (Մոսկվա):
1971-1978թթ. աշխատել է Երեւանի Կ. Մարքսի անվան պոլիտեխնիկական ինստիտուտի էլեկտրատեխնիկական ֆակուլտետի կոմերիտական կազմակերպության ազատված քարտուղար, Կարելիայի Ինքնավար Հանրապետությունում Հայաստանի հանրապետական ուսանողական շինջոկատի հրամանատար, ՀԼԿԵՄ կենտկոմում հրահանգիչ, Կ. Մարքսի անվան պոլիտեխնիկական ինստիտուտի կոմերիտական կազմակերպության առաջին քարտուղար, ՀԼԿԵՄ կենտկոմի ուսանող երիտասարդության բաժնի վարիչ: 1979-1987թթ. Հայաստանի կոմկուսի կենտկոմի ապարատում աշխատել է հրահանգիչ, սեկտորի վարիչ, տեսուչ, կենտկոմի առաջին քարտուղարի օգնական, կուսակցական-կազմակերպական աշխատանքների բաժնի վարիչի առաջին տեղակալ: 1987-1989թթ.` ՀԿԿ Երեւանի Մաշտոցի կուսշրջկոմի առաջին քարտուղար: 1989-1990թթ. եղել է Երեւանի քաղաքապետ: 1991-1995թթ.` «Անդրնավթգազշին» ԲԸ դիտորդական խմբի անդամ, հիմնադրել է «Պրոմեթեւս» հայկական ունիվերսալ սակարանը, «21-րդ դար» ՍՊԸ-ն, եղել է այդ հիմնարկների գլխավոր տնօրեն:
1997թ. հիմնադրել եւ գլխավորում է «Ազգային Միաբանություն կուսակցությունը»:
1998, 2003 եւ 2008թթ. եղել է ՀՀ նախագահի թեկնածու:
1995-1999թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (թիվ 7 ընտրատարածք): ԱԺ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ:
1999-2003թթ.` ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, «Իրավունք եւ միաբանություն» դաշինք): ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Իրավունք եւ միաբանություն» խմբակցության ղեկավար:
2003-2007թթ.` ԱԺ պատգամավոր /համամասնական ընտրակարգ, ԱՄ կուսակցություն/: ԱՄ խմբակցության ղեկավար: Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի, ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ պատվիրակության, «Պառլամենտականները գլոբալ գործողության համար» միջազգային խորհրդարանական կազմակերպության անդամ:

Гегамян Арташес Мамиконович
В 1971г. окончил электротехнический факультет Ереванского политехнического института им. К. Маркса. Инженер-электрик. 1988-1990гг. - слушатель Академии общественных наук при ЦК КПСС (Москва).
1971-1978гг. – освобожденный секретарь комсомольской организации электротехнического факультета ЕрПИ, командир Республиканского студенческого строительного отряда Армении в Карельской Автономной Республике, инструктор ЦК ЛКСМ Армении, первый секретарь комитета комсомольской организации ЕрПИ, заведующий отделом студенческой молодежи ЦК ЛКСМ Армении.
1979-1987гг. - инструктор, заведующий сектором, инспектор в Аппарате ЦК КП Армении, помощник первого секретаря ЦК КПА, первый заместитель заведующего отделом партийно-организационных работ ЦК КПА. 1987-1989гг. - первый секретарь Маштоцкого райкома Ереванской городской организации КПА. 1989-1990гг. - мэр города Еревана.
1991-1995гг. - член наблюдательной группы АО “Закнефтегазстрой”. Учредитель армянской универсальной биржи “Прометей”, ООО “21 век”, генеральный директор этих учреждений.
В 1997г. учредил и возглавляет партию “Национальное Единение”.
В 1998, 2003 и 2008гг. - кандидат в Президенты РА. На президентских выборах 2003 года получил 17.6% голосов избирателей.
1995-1999гг. - депутат НС (избирательный округ N7). Член Постоянной комиссии по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам НС. Во фракциях и депутатских группах не состоял. Председатель партии “Национальное Единение”.
1999-2003гг. – депутат НС (пропорциональная избирательная система, блок “Право и Единение”). Член Постоянной комиссии по внешним сношениям НС. Руководитель фракции “Право и Единение”.
2003-2007гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, партия “Национальное Единение”). Руководитель фракции “Национальное Единение”. Член делегации РА в Парламентской Ассамблее Совета Европы, в Парламентской Ассамблее ОБСЕ, член международной парламентской организации “Парламентарии за глобализацию”. Руководитель фракции “Национальное Единение”. Председатель партии “Национальное Единение”.
2007-2012 гг. - руководил партией “Национальное Единение”.
2012-2017гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, РПА. Член Постоянной комиссии по внешним связям НС. Руководитель делегации НС РА в ПА ОБСЕ. Член фракции “Республиканская” (РПА). Председатель партии “Национальное Единение”.