SARGSYAN Artak

SARGSYAN Artak

Born on July 13, 1973 in Yerevan.
2001 - Graduated from the Armenian Agricultural Academy with the specialty of Agricultural Economics and Management.
1997 - Founded the “SAS Group” Holding.
1997 - 2012 - Chairman of the Holding group.
2011 - 2012 - Head of the Trustee Council of the “Artak Sargsyan” Charitable Fund.
2004 - 2007 - Member of the National Assembly (electoral district #44). Member of the Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs of the National Assembly.
September 20, 2004 - May 22, 2006 - Member of the “Rule of Law” faction.
May 25, 2006 - May 12, 2007 - Member of the “Gortsarar” deputy group.
Since 2006 - Member of the RPA.
2012 - 2017 - Member of the National Assembly (electoral district #4).
Member of the Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs of the National Assembly. Member of the “Republican” (RPA) faction. Member of the RPA.
April 2, 2017 - Elected Member of the National Assembly by the territorial electoral list of the electoral district #2 of the RPA.
2008 - Awarded the second rank Medal “For Services Contributed to Motherland.”
Married, with four children.