MARTIROSYAN Razmik

MARTIROSYAN Razmik

Born on 24 May 1959, Vosketap village.

Member of the Republican Party of Armenia and of Yerkrapah Volunteer Union.

1976 -1981 - Yerevan State University, Faculty of History.

1981-1984 - history teacher at Vosketap secondary school.

1984-1985 - organizer at Vosketap secondary school, then instructor at Organization Department of Ararat Regional Committee.

1985-1987 – military service in USSR Armed Forces, officer, political commissar.

1987-1988 – organizer at Ararat village secondary school № 2.

1988-1993 – secondary school headmaster, Eghegnavan village, Ararat region.

December 1992 - member of RA Supreme Council.

1993 - member of the Standing Committee on Local Self -Government.

1995 - member of RA National Assembly.

March 1998 - member of the Standing Committee on Defense,
National Security and Internal Affairs.

1999 - member of RA National Assembly.

16 June 1999 - February 2000 - Minister of Labor and Social Affairs
May 2000 - May 2003 - Minister of Labor and Social Affairs.Then worked as a head of the Armenian Social Investment Fund.
2003 - Member of RA National Assembly.

Married, has four children.