Մելիքյան Գագիկ Վաղինակի
1981թ. ավարտել է Երեւանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտի ֆինանսահաշվային եւ հասարակական մասնագիտությունների ֆակուլտետները: Տնտեսագետ: Իրավաբան:
1983-1985թթ. եղել է «Գլխհայջրշին» վարչության թիվ 9 ՇՄՇ-ի պլանային-ֆինանսական բաժնի պետ, 1985-1986թթ. Բերդի խորհրդային տնտեսությունում աշխատել է բանվոր, 1986-1989թթ.` «Հայագրոարդ»-ի Տավուշի շրջանային միավորման վերահսկողության-վերստուգման աշխատանքների գծով մասնագետ, 1989-1991թթ. եղել է ՀԿԿ Շամշադինի շրջկոմի կազմակերպական բաժնի հրահանգիչ, 1991-1993թթ.՝ Բերդի ռելեի գործարանի գլխավոր հաշվապահ, 1993-1995թթ.՝ Տավուշի կապի հանգույցի տնօրեն, 1995-1999թթ.՝ «Հայագրոբանկ»-ի Տավուշի մասնաճյուղի կառավարիչ:
2012 թվականից «Տավուշի մարզի միջազգային հայրենակցական միավորում» ՀԿ խորհրդի նախագահն է:
1999-2003թթ.` ԱԺ պատգամավոր (թիվ 74 ընտրատարածք): ԱԺ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Միասնություն» խմբակցության անդամ:
2003-2007թթ.` ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): ԱԺ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար: ՀՀԿ խորհրդի անդամ:
2008-2012թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): ԱԺ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: ՀՀԿ խմբակցության անդամ: 2011-2012թթ. ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար: ՀՀԿ խորհրդի անդամ:
2014թ. ապրիլի 26-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր է ընտրվել համամասնական ընտրակարգով Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից:
Պարգեւատրվել է «Մայրական երախտագիտություն Արցախի քաջորդիներին» (2003թ.), «Զորավար Անդրանիկ» (2004թ., ՊՆ), «Գարեգին Նժդեհ» (2005թ.,ՊՆ), «Վազգեն Սարգսյան» (2006թ., ՊՆ) մեդալներով, «Ֆրիտյոֆ Նանսեն» ոսկե (2006թ.) եւ «Հայաստան. 5-րդ բրիգադ» (2009թ., ԵԿՄ) հուշամեդալներով, Երախտագիտության մեդալով (2016թ.):

Born on January 1, 1960 in the town of Berd (Tavush province).
1981 - Graduated from the Faculties of Financial Accounting and Sociological Specialties of the Yerevan Institute of National Economy. Economist. Lawyer.
1983 - 1985 - Head of the Financial Planning Division #9 of the Department “Glkhhayjrshin” in the town of Berd.
1985 - 1986 - Worker at Berd soviet farm.
1986 -1989 - Oversight specialist of “Hayagroard” in Shamshadin regional union.
1989 -1991 - Instructor of the Organizational Division of ACP Shamshadin Regional Council.
1991-1993 - Chief accountant in the Berd Relay Factory.
1993 - 1995 - Director of Tavoush Communications.
1995 - 1999 - Manager of "Hayagrobank" branch in Tavush.
Since 2012 - NGO Council Chair of the “Tavush Marz International Patriotic Union.”
1999 - 2003 - Member of the National Assembly (electoral district #74). Member of the Standing Committee on Financial-Credit, Budgetary and Economic Affairs of the National Assembly. Member of the “Unity” faction. RPA member.
2003 - 2007 - Member of the National Assembly (proportional electoral system, RPA). Member of the Standing Committee on Financial-Credit, Budgetary and Economic Affairs of the National Assembly. Secretary of the RPA faction. Member of the RPA Council.
July 3, 2008 - May 31, 2012 - Member of the National Assembly (proportional electoral system, RPA). Member of the Standing Committee on Social Affairs of the National Assembly. July 3, 2008 - November 6, 2011 - Member of the RPA faction.
December 6, 2011 - May 31, 2012 - Secretary of the RPA faction. Member of the RPA Council.
April 26, 2014 - May 18, 2017 - Member of the National Assembly (proportional electoral system, RPA).
May 6, 2014 - June 14, 2016 - Member of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly.
June 14, 2016 - May 18, 2017 - Member of the Standing Committee on Financial-Credit, Budgetary and Economic Affairs of the National Assembly.