Պետրոսյան Ռաֆիկ Գարեգինի
1965թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանը: 1965-1966թթ. սովորել է իրավաբանական ֆակուլտետի ասպիրանտուրայում: Իրավաբան: Իրավագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր:
1957-1958թթ. աշխատել է հյուսն Ղազախական ԽՍՀ Ապանովկա կայարանում, 1958-1962թթ.` Կիրովականի ճշգրիտ հաստոցների գործարանում` որպես խառատ: 1966-1970թթ. եղել է Սպիտակի շրջանային ժողդատարանի դատավոր, 1971-1983թթ.` ԵՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետի դասախոս, 1984-1988թթ.` դեկանի տեղակալ, 1988-1996թթ.` դեկան, 1991-2003թթ.` իրավաբանական ֆակուլտետի քաղաքացիական իրավունքի ամբիոնի վարիչ:
1990-1995թթ.` ԳԽ պատգամավոր (184 ընտրատարածք): 1992-1995թթ. եղել է ԳԽ սահմանադրական հանձնաժողովի եւ աշխատանքային խմբի անդամ:
2003-2007թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 3 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ: «Ժողովրդական պատգամավոր» պատգամավորական խմբի անդամ:

Rafik Petrosyan was born on May 1, 1940 in the village of Debed in the Kirovakan region.
Mr. Petrosyan graduated with a degree in law from Yerevan State University in 1965. He is a professor and PhD of Legal Sciences. He was awarded a Medal for Labor Excellence by the Presidium of the USSR Supreme Council in 1970.
From 1957-1958 he was a joiner in the Apanovka Station of Khazakh SSR. From 1958-1962 he was a turner in the Kirovakan Precise Machines Plant. From
1965-1966 he did his postgraduate studies at the Yerevan State University Law Department. From 1966-1970 he was a judge in the
People's Court of Spitak Region. For the next fourteen years he was a professor in the Yerevan State University Law Department. From 1984­1988 he was a deputy dean. From 1988-1996 he was a dean and from 1991-2003 he was the head of the Civil Law Chair at the Yerevan State University Law Department.
From 1990-1995 he served in the Supreme Council (electoral district # 184). From 1992-1995 he was a member of Constitutional Committee and Working Group.
From 2003-2007 he was a deputy in the NA (electoral district # 3). He was the Chairman of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs. He was a member of the “People's Deputy” Deputy Group.