Պուրտոյան Արմեն Յուրիկի
1993թ. ավարտել է Ֆիզիկական կուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտը: Ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչ: Սպորտի միջազգային վարպետ: 1987-1989թթ.՝ ԽՍՀՄ երիտասարդական, աշխարհի եւ Եվրոպայի ազատ ոճի ըմբշամարտի առաջնությունների հաղթող:
1988թ. ծառայել է խորհրդային բանակում: 1994-1997թթ. եղել է Երեւանի «Արաքս» արտադրական կոոպերատիվի փոխտնօրեն, 1997-2003թթ.` տնօրեն:
2003-2007թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): Ազգային ժողովի սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: ՀՀԿ խմբակցության անդամ:

Armen Purtoyan was born on September 29, 1970 in Yerevan.
Mr. Purtoyan graduated from the Yerevan State Institute of Physical Education in 1993. He is a teacher of physical education and Master of International Sport. From 1987-1989 he was the champion of Free Style Wrestling in the USSR Youth, World and European Championships.
In 1988 he served in the Soviet Army. From 1994-1997 he was the deputy director of Araks Cooperative Firm in Yerevan and from 1997-2003 he was its Director.
From 2003-2007 he was a deputy in the NA (proportional system, RPA). He was a member of the NA Standing Committee on Social, Health Care and Environmental Protection Affairs. He was a member of the Republican Party of Armenia Faction.