Սարգսյան Մարտին Գրիգորի
2003թ.` Երեւանի ֆինանսաբանկային եւ բորսայական համալսարանը: Մանկավարժ: Տնտեսագետ-ֆինանսիստ: Բնության եւ հասարակության մասին գիտությունների միջազգային ակադեմիայի իսկական անդամ: Տնտեսական ոլորտի մի շարք հոդվածների հեղինակ:
1979-1982թթ. աշխատել է մանկավարժ Ապարանի դպրոցներում:
1984-1990թթ. զբաղեցրել է տարբեր պաշտոններ Երեւանի քաղաքապետարանի եւ Սովետականի շրջխորհրդի գործադիր կոմիտեներում:
1991-1995թթ. եղել է Շենգավիթի շրջխորհրդի պատգամավոր:
1993-1998թթ.` ՀՀ թեթեւ արդյունաբերության «Մոդելային կոշիկներ» ֆաբրիկայի գլխավոր տնօրեն, ապա` խորհրդի նախագահ:
1998-2001թթ., 2001-2004թթ. եւ 2004-2007թթ.` Շենգավիթ համայնքի ղեկավար:
1999թ. հիմնել է «Շենգավիթ» բարեգործական հիմնադրամը:
1999-2001թթ. եղել է Եվրախորհրդի տեղական ինքնակառավարման պալատում ՀՀ ներկայացուցիչը:
2002թ. հիմնադիր ժողովում ընտրվել է ՀՀ առեւտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ,
2005 եւ 2006 թվականներին` վերընտրվել:
2003-2004թթ. եղել է ԱՊՀ երկրների ԱԱՊ ղեկավարների խորհրդի նախագահ, Համաշխարհային առեւտրի պալատների ասոցիացիայի, Եվրապալատի, ԱՊՀ երկրների ԱԱՊ ղեկավարների, Սեւծովյան ավազանի երկրների ԱԱՊ խորհուրդների անդամ:
2003թ.-ից Հայաստանի ՓՄՁ ԶԱԿ հոգաբարձուների խորհրդի անդամ է:
2009թ.` ԱՊՀ երկրների միջխորհրդարանական վեհաժողովի բյուջետային հանձնաժողովի անդամ: Շենգավիթ համայքի պատվավոր քաղաքացի (2006թ.): Շենգավիթ համայնքի ՀՀԿ խորհրդի նախագահ:
1998-1999թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 3 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի պաշտպանության ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Երկրապահ» պատգամավորական խմբի անդամ: ՀՀԿ անդամ:
2007-2012թթ. Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): 19.06.2007-31.05.2012թթ.` Ազգային ժողովի տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: ՀՀԿ խորհրդի անդամ:
2012-2014թթ.- Ազգային ժողովի պատգամավոր, ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ:
2014թ. հունիսի 3-ից` Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահ:
Պարգեւատրվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի շնորհակալագրով (1999թ.), ՀՀ վարչապետի պարգեւով (2001թ.), շնորհակալագրով (2005թ.) եւ հուշամեդալով (2006թ.), Գարեգին Նժդեհի անվան ոսկե հուշամեդալով (2006թ.), ԱՊՀ երկրների առեւտրաարդյունաբերական պալատների ղեկավարների խորհրդի պատվոգրով (2006թ.), ՌԴ տնտեսական զարգացման եւ առեւտրի նախարար Գ. Գրեֆի պատվոգրով (2006թ.), ՀՀ ԱԱՊ-ի «Մերկուրի» մրցանակով (2007թ.), ՀՀ առեւտրաարդյունաբերական պալատի ոսկե հուշամեդալով (2009թ.):

Chairman of the State Committee of Real Estate Cadastre
2003 - Graduated from Yerevan University of Finance-Banking and Stock Exchange. Teacher. Economist - Financier. He is a full member of the International Academy of Sciences on Nature and Society. He is the author of a number of articles on economic sphere.
1979 - 1982 - Teacher at schools in Aparan.
1984 - 1990 - Different posts in the executive committees of the Yerevan municipality and Soviet District Council.
1991 - 1995 - Deputy of the Yerevan Shengavit District Council.
1993 - 1998 - General Director in the factory of the “Model Shoes” of the Textile Industry of the Republic of Armenia, Chair of the board.
1998 - 2001, 2001 - 2004 and 2004 - 2007 - Head of the Shengavit community.
1999 - Founded “Shengavit” charitable fund.
1999 - 2001 - Representative of the Republic of Armenia in the local self-government chamber of the Council of Europe. 2002 - Elected President of the Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Armenia.
2005 and 2006 - Re-elected.
2003 - 2004 - President of the Council of the Heads of the Chamber of Commerce and Industry of CIS countries. Member of Association of World Trade Chambers, Heads of European Chamber, Councils of Commerce and Industry of CIS countries and Councils of Commerce and Industry of Black Sea Basin countries.
Since 2003 - Member of Trustees, Council of the National Centre of Development of Small and Medium Enterprise.
2009 - Member of the Budgetary Committee of Inter - Parliamentary Assembly of CIS countries. Honorable citizen of Shengavit Community (2006.) Chairman of RPA Board of Shengavit community.
1998 - 1999 - Elected as Deputy of the National Assembly (electoral district #3.) Member of the Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs of the National Assembly. Member of the “Yerkrapah” deputy group. Member of the RPA.
2007 - 2012 - Deputy of the National Assembly (proportional electoral system, RPA.) June 19, 2007 - May 31, 2012 - Member of the Standing Committee on Economic Affairs of the National Assembly. Member of the RPA Council.
2012-2014 – Deputy of the National Assembly, Member of the Standing Committee on Economic Affairs of the National Assembly.
Since June 3, 2014 – Chairman of the State Committee of Real Estate Cadastre adjunct to the RoA Government.
Awarded a Letter of Thanks from the Defense Minister (1999,) a prize (2001,) a letter of thanks from the Prime Minister (2005,) - a Commemorative Medal (2006,) Garegin Nzhdeh Golden Commemorative Medal (2006), diploma of the Board of the Heads of Trade-Industrial Chambers of CIS Countries (2006,) diploma of RF Economic Development and Trade Minister G. Gref (2006,) Mercury prize of RA Trade-Industry Chamber (2007) and Golden Commemorative of RA Trade-Industry Chamber (2009.)