Սարգսյան Մարտին Գրիգորի
2003թ.` Երեւանի ֆինանսաբանկային եւ բորսայական համալսարանը: Մանկավարժ: Տնտեսագետ-ֆինանսիստ: Բնության եւ հասարակության մասին գիտությունների միջազգային ակադեմիայի իսկական անդամ: Տնտեսական ոլորտի մի շարք հոդվածների հեղինակ:
1979-1982թթ. աշխատել է մանկավարժ Ապարանի դպրոցներում:
1984-1990թթ. զբաղեցրել է տարբեր պաշտոններ Երեւանի քաղաքապետարանի եւ Սովետականի շրջխորհրդի գործադիր կոմիտեներում:
1991-1995թթ. եղել է Շենգավիթի շրջխորհրդի պատգամավոր:
1993-1998թթ.` ՀՀ թեթեւ արդյունաբերության «Մոդելային կոշիկներ» ֆաբրիկայի գլխավոր տնօրեն, ապա` խորհրդի նախագահ:
1998-2001թթ., 2001-2004թթ. եւ 2004-2007թթ.` Շենգավիթ համայնքի ղեկավար:
1999թ. հիմնել է «Շենգավիթ» բարեգործական հիմնադրամը:
1999-2001թթ. եղել է Եվրախորհրդի տեղական ինքնակառավարման պալատում ՀՀ ներկայացուցիչը:
2002թ. հիմնադիր ժողովում ընտրվել է ՀՀ առեւտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ,
2005 եւ 2006 թվականներին` վերընտրվել:
2003-2004թթ. եղել է ԱՊՀ երկրների ԱԱՊ ղեկավարների խորհրդի նախագահ, Համաշխարհային առեւտրի պալատների ասոցիացիայի, Եվրապալատի, ԱՊՀ երկրների ԱԱՊ ղեկավարների, Սեւծովյան ավազանի երկրների ԱԱՊ խորհուրդների անդամ:
2003թ.-ից Հայաստանի ՓՄՁ ԶԱԿ հոգաբարձուների խորհրդի անդամ է:
2009թ.` ԱՊՀ երկրների միջխորհրդարանական վեհաժողովի բյուջետային հանձնաժողովի անդամ: Շենգավիթ համայքի պատվավոր քաղաքացի (2006թ.): Շենգավիթ համայնքի ՀՀԿ խորհրդի նախագահ:
1998-1999թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 3 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի պաշտպանության ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Երկրապահ» պատգամավորական խմբի անդամ: ՀՀԿ անդամ:
2007-2012թթ. Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): 19.06.2007-31.05.2012թթ.` Ազգային ժողովի տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: ՀՀԿ խորհրդի անդամ:
2012-2014թթ.- Ազգային ժողովի պատգամավոր, ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ:
2014թ. հունիսի 3-ից` Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահ:
Պարգեւատրվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի շնորհակալագրով (1999թ.), ՀՀ վարչապետի պարգեւով (2001թ.), շնորհակալագրով (2005թ.) եւ հուշամեդալով (2006թ.), Գարեգին Նժդեհի անվան ոսկե հուշամեդալով (2006թ.), ԱՊՀ երկրների առեւտրաարդյունաբերական պալատների ղեկավարների խորհրդի պատվոգրով (2006թ.), ՌԴ տնտեսական զարգացման եւ առեւտրի նախարար Գ. Գրեֆի պատվոգրով (2006թ.), ՀՀ ԱԱՊ-ի «Մերկուրի» մրցանակով (2007թ.), ՀՀ առեւտրաարդյունաբերական պալատի ոսկե հուշամեդալով (2009թ.):

Председатель государственного комитета кадастра недвижимости
В 1979 г. окончил Армянский государственный институт физической культуры, в 2003 г. – Ереванский финансово-банковский и биржевой университет. Педагог. Экономист- финансист.
1979-1982 гг. работал в качестве учителя в Апаране, в 1984-1990гг. – в исполнительных комитетах Советского районного совета и мэрии Еревана.
1991-1995 гг. - депутат Шенгавитского районного совета г. Еревана.
1993-1998 гг. - генеральный директор, затем председатель Совета фабрики "Модельная обувь" Министерства легкой промышленности РА.
1998-2001 гг., 2001-2004 гг. и 2004-2007 гг. - руководитель окружного муниципалитета округа "Шенгавит". В 1999 г. основал благотворительный фонд "Шенгавит".
1999-2001 гг. - представитель РА в Палате местного самоуправления Евросовета, с 2002 года – председатель Торгово-промышленной палаты РА, в 2003-2004 гг. являлся председателем Совета торгово-промышленных палат стран СНГ.
1998-1999 гг. - депутат НС (избирательный округ N3). Член Постоянной комиссии по обороне, национальной безопасности и внутренним делам Член депутатской группы "Еркрапа". Член РПА.
2007-2012гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, РПА). Член Совета РПА. 19.06.2007-31.05.2012гг. - член Постоянной комиссии по экономическим вопросам НС.
2012-2014 – Депутат Национального Собрания, член Постоянной комиссии по экономическим вопросам Национального Собрания.
С 3 июня 2014г. - Председатель Государственного комитета кадастра недвижимости при Правительстве РА.
Награжден благодарственной грамотой Министра обороны РА (1999г.), удостоен награды Премьер-министра РА (2001г.), награжден благодарственной грамотой Премьер-министра РА (2005г.), памятной медалью Премьер-министра РА (2006г.), Золотой памятной медалью Гарегина Нжде МО РА (2006г.), грамотой Совета руководителей Торгово-Промышленных Палат государств-участников СНГ (2006г.), грамотой Министра экономического развития и торговли РФ Г.Грефа (2006г.), удостоен премии Торгово-промышленной палаты РА "Меркурий" (2007г.), награжден Золотой памятной медалью Торгово-Промышленной Палаты РА (2009г.).