Միրզոյան Նարեկ Լյովայի
2009թ.-ին ավարտել է  Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության  ֆակուլտետը՝ ստանալով բակալավրի աստիճան:
2011թ.-ին գերազանցությամբ ավարտել է ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի մագիստրատուրան՝ իրավագիտություն մասնագիտությամբ:
2017թ.-ին ավարտել է ՀՀԿ <<Անդրանիկ Մարգարյան>> քաղաքական դպրոցը:
Աշխատանքային փորձ
2014թ.-ին  աշխատել է  ՀՀ Ֆինանսների նախարարության Շիրակի տարածաշրջանային մաքսատանը՝ որպես գանձումների համակարգման բաժնի մաքսային տեսուչ-իրավաբան:
2015-2016թթ.-ին աշխատել է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի Գյումրու մասնաճյուղում՝ որպես ձեռնարկատիրական իրավունքի դասախոս:
2016թ.-ին աշխատել է ՀՀ ԿԱ Պետական եկամուտների կոմիտեի Շիրակի տարածաշրջանային մաքսատանը՝ որպես գանձումների համակարգման և հաշվառման բաժնի մաքսային տեսուչ-իրավաբան:
2017-2018թթ.-ին աշխատել է ՀՀ ԿԳՆ <<Շիրակի Մ.Նալբանդյանի անվան պետական համալսարան>> հիմնադրամի Իրավաբանական ծառայությունների, փաստաթղթերի պահպանման և արխիվացման հատուկ բաժնի վարիչ,այնուհետև նույն հիմնադրամի Անձնակազմի կառավարման և իրավական ապահովման բաժնի պետ:
2018-2022թթ.-ին  ՀՀԿ <<Գյումրի>> շրջանային կազմակերպության կազմակերպիչ-համակարգող:
Հասարակական - քաղաքական  գործունեություն
2010թ.-ից Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության անդամ է:
2013-2014թթ.-ին ՀՀԿ Շիրակի ՏԿ <<Գյումրի-2>> ՇԿ երիտասարդական խորհրդի նախագահ:
2017-2018թթ.-ին ՀՀԿ Շիրակի ՏԿ խորհրդի նախագահի օգնական:
2018թ.-ից առ այսօր  ՀՀԿ <<Գյումրի>> ՇԿ խորհրդի նախագահի տեղակալ:
2018թ.-ին պարգևատրվել է ՀՀԿ նախագահի պատվոգրով:
2021թ.-ին ընտրվել է Գյումրի համայնքի ավագանու անդամ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության ընտրական ցուցակով:

Mirzoyan Narek Lyova
For 2011-2012 served in the Border Guard Troops of the National Security Service of the Republic of Armenia.
In 2005 he left with honors Gyumri Secondary School No. 10.
In 2009 he graduated from Yerevan State University, Faculty of Law, with a bachelor's degree.
In 2011 he graduated with honors from the Master's program of the Scientific and Educational Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia with a degree in Jurisprudence.
In 2017he graduated from “AndranikMargaryan” political school of the Republican Party of Armenia.
Work experience
In 2014 he worked at Shirak Regional Customs of the Ministry of Finance of the Republic of Armenia, holding the position of a customs inspector-lawyer of the collections systematization department.
2015-2016 worked at Gyumri branch of Armenian State University of Economics as a teacher of business law.
In 2016 worked at Shirak Regional Customs of the State Revenue Committee under the Government of the Republic of Armenia as a customs inspector-lawyer of the department for feessystematization and accounting.
2017-2018 worked at“Shirak State University named after M. Nalbandyan” Foundation of the Ministry of Education and Science of the Republic of Armenia as the head of the special department of legal service, preservation and archiving of documents, later the head of the department for legal support and management of personnel of the same foundation.
2018-2022 in the regional organization “Gyumri” of the Republican Party of Armenia as an organizer-coordinator.
Social and political activity
Since 2010 a member of the Republican Party of Armenia.
2013-2014 Chairman of RОYouth Council “Gyumri-2” of ShirakTORPA.
2017-2018 Assistant to the Chairman of RОYouth Council “Gyumri-2” of ShirakTO RPA.
Since 2018 to present Deputy Chairman of RОYouth Council “Gyumri-2” of ShirakTO RPA.
In 2018 he was awarded the diploma of the Chairman of the Republican Party of Armenia.
In 2021 he was elected as a member of the elders of the Gyumri community on the electoral list of the party of the Republic of Armenia.