Մարգարյան Անդրանիկ Նահապետի
1967-1972թթ.՝ Երևանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտի տեխնիկական կիբեռնետիկայի ֆակուլտետ` հաշվիչ մեքենաների ինժեների որակավորում։
1972-74թթ. աշխատել է Գազի արդյունաբերության համամիութենական գիտահետազոտական ինստիտուտի Երևանի մասնաճյուղում՝ որպես գիտաշխատող, ավագ ինժեներ։
1977-78թթ. Հայաստանի էներգետիկայի գիտահետազոտական ինստիտուտում՝ գլխավոր ինժեներ։
1978-79թթ. Էլեկտրատեխնիկական գործարանում՝  էլեկտրոնային հաշվիչ մեքենաների բաժնի պետ։
1979-90թթ. Առևտրի նախարարության հանրապետական ինֆորմացիոն հաշվողական կենտրոնում՝ էլեկտրոնիկայի բաժնի վարիչ։
1990-94թթ. Հատուկ ծրագրերի պետական վարչությունում՝ ինֆորմացիայի բաժնի ղեկավար։
1994-95թթ. Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանում՝ կրտսեր գիտաշխատող։
1995-1999թթ. Ազգային ժողովի առաջին գումարման պատգամավոր։
1999թ. դարձյալ ընտրվել է ԱԺ պատգամավոր, եղել է մեծամասնություն կազմած «Միասնություն» խմբակցության ղեկավարը։
2000-2007թթ.՝ ՀՀ վարչապետ։
2003թ. ԱԺ ընտրություններից հետո վարչապետ Ա. Մարգարյանը շարունակել է պաշտոնավարել` ղեկավարելով ընտրությունների արդյունքում ձևավորված կոալիցիոն կառավարությունը:
2007թ. մարտի 25-ին հանկարծամահ է եղել սրտի կաթվածից:
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության անդամ։
Քաղաքականությամբ զբաղվել է 1965-ից։
1968-ից եղել է խորհրդային տարիներին ընդհատակյա գործող Ազգային Միացյալ կուսակցության անդամ։
1973-ից՝ ԱՄԿ խորհրդի անդամ։ Հանդես է եկել խորհրդային տոտալիտար համակարգի քննադատությամբ, Հայ դատի պաշտպանության դիրքերից և հայ ժողովրդի ապագան տեսել ժողովրդավարական, անկախ պետության առկայության պայմաններում:
Իր գաղափարների տարածման և ծավալած գործունեության համար 1974-ին ձերբակալվել է և դատապարտվել երկու տարվա ազատազրկման:
1992-ից Հայաստանի Հանրապետությունում առաջին գրանցված և Ազգային Միացյալ կուսակցության գաղափարական ժառանգորդ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) անդամ էր։
1993-1997 և 1998-2005թթ.` ՀՀԿ խորհրդի նախագահ։
1997-98թթ. եղել է ՀՀԿ նախագահ։
2005թ. դարձյալ ընտրվել է ՀՀԿ նախագահ։
1998-ից Երկրապահ կամավորականների միության (ԵԿՄ) անդամ էր, այնուհետև՝ ԵԿՄ վարչության անդամ:
Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 15-րդ տարեդարձի կապակցությամբ, պետականության կայացման և տնտեսության զարգացման գործում ներդրած մեծ ավանդի համար ՀՀ նախագահի հրամանագրով պարգևատրվել է Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցի շքանշանով։
Պարգևատրվել է նաև ՀՀ ՊՆ «Վ. Սարգսյան» (2002թ.), «Գ. Նժդեհ» մեդալներով (06.05.2003թ.) , ԵԿՄ «Վ. Սարգսյան» շքանշանով, ՀՀ ոստիկանության «Արամ Մանուկյան» մեդալով, Ֆ. Նանսենի հիմնադրամի «Ֆ. Նանսեն» մեդալով՝ (08.12.2004թ.)։

12 июня 1951 года. г. Ереван
1967-1972 гг. Факультет технической кибернетики Ереванского политехнического института, квалификация - инженер вычислительных машин
1972-74 гг. работал в Ереванском филиале Всесоюзного научно-исследовательского института газовой промышленности в качестве научного сотрудника, старшего инженера
1977-78 гг. Научно-исследовательский институт энергетики Армении - главный инженер
1978-79 гг. Электротехнический завод - начальник отдела электронных вычислительных машин
1979-90 гг. Республиканский информационно-вычислительный центр Министерства торговли - начальник отдела электроники
1990-94 гг. Государственное управление специальных программ - руководитель отдела информации
1994-95 гг. Ереванский государственный инженерный университет - младший научный сотрудник
1995-1999 гг. Депутат Национального Собрания Республики Армения первого созыва
С 1999 г. вновь избран депутатом Национального Собрания, был руководителем составившей большинство фракции "Единство"
2000-2007 гг. Премьер-министр Республики Армения
В 2003 г. после выборов в Национальное Собрание Премьер-министр А. Маргарян продолжил работу на занимаемой должности, руководя сформированным в результате выборов коалиционным правительством.
25 марта 2007г. скоропостижно скончался от сердечного приступа.
Занимался политикой с 1965 года.
С 1968 года являлся членом подпольно действовавшей в советские годы Национальной объединенной партии (НОП),
с 1973 г. - член Совета НОП. Выступал с осуждением тоталитарной советской системы, с позиций защиты Ай Дата (Армянского вопроса) и видел будущее армянского народа в условиях существования демократического, независимого государства. За распространение своих идей и развернутую деятельность в 1974 году был арестован и осужден на два года лишения свободы.
С 1992 года являлся членом Республиканской партии Армении (РПА) - первой зарегистрированной в Республике Армения партии, идейной наследницы Национальной объединенной партии,
в 1993-1997 и 1998-2005 гг. - Председатель Совета РПА.
В 1997-98 гг. являлся Председателем РПА, в 2005 г. также был избран Председателем РПА.
С 1998 г. являлся членом Союза добровольцев Еркрапа (СДЕ), в дальнейшем - член Правления СДЕ.
По случаю 15-летия провозглашения независимости Республики Армения и большой вклад в дело становления государственности и развитие экономики указом Президента РА награжден орденом Святого Месропа Маштоца.
Награжден также медалями "В. Саркисян" (2002г.),, "Г. Нжде" МО РА (06.05.2003г.), орденом "В. Саркисян" Еркрапа, медалью Полиции РА "Арам Манукян", медалью "Ф. Нансен" фонда "Ф. Нансен" (08.12.2004г.).