GEVORKYAN Nahapet

GEVORKYAN Nahapet

Born on June 28, 1957 in the village of Hoktember in the Hoktemberyan region.

1984 - Graduated from the Leninakan branch of the Yerevan Polytechnic Institute. Engineer technologist.

1975 - 1977 - Served in the Soviet Army.

1978 - Worker, calculator, chief of mine, Deputy Director, Director and President of the Council in the Hoktemberyan (Armavir) Construction Materials Complex (“Construction Materials’ LLC.)

1999 - 2003 - Deputy of the National Assembly (electoral district #40.) Member of the Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs of the National Assembly. Member of the “Unity” faction.

2003 - 2007 - Deputy of the National Assembly (electoral district #30.) Member of the Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs of the National Assembly. Member of the RPA faction.

2007 - 2012 - Deputy of the National Assembly (proportional electoral system, RPA.)

June 19, 2007 - July 11, 2008 - Member of the Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs of the National Assembly.

July 11, 2008 - May 31, 2012 - Member of the Standing Committee on Agriculture and Environment of the National Assembly.

May 6, 2012 - Elected as Deputy of the National Assembly by the proportional electoral system from the Republican Party of Armenia.

Awarded a commemorative Medal by the Prime Minister of the Republic of Armenia. Awarded “St. Grigor Lusavorich” high Order of Honour of the Armenian Apostolic Holy Church by the Catholicos of All Armenians as an assessment for his numerous works done in the national-church life.

Mr. Gevorgyan is married with three children.