KHACHATRYAN Gagik

KHACHATRYAN Gagik

 Born on February 20, 1952 in Avan village in Aragatsotn region.
1973 – Graduated from the Mechanical-machine building department of Yerevan Polytechnic Institute, engineer-mechanic.
1983-1999 – Director of the Transistors Factory of Ashtarak.
1999 – Elected a deputy of the National Assembly.
2001-2005 – Head of the RA Public Procurement Agency.
2005 – Appointed Deputy Minister of Agriculture.
Since 2006 – Head of the “Agriculture Reform Support Project Implementation Unit” State Institution of the Ministry of Agriculture.
Since 1998 – Member of the Republican Party of Armenia.
Since 1999 – Chairman of the Council of the RPA Aragatsotn regional organization.
On December 17, 2005 (RPA 9th Congress), July 22, 2006 (RPA 10th Congress), November 10, 2007 (RPA 11th Congress) – elected a member of the RPA Board.
On November 28, 2009 (RPA 12th Congress) – elected a member of the RPA Board.
Married, with two children.