Նավասարդյան Աշոտ Ցոլակի
Տասնութ տարեկանից ընդգրկվել է ազգային-ազատագրական պայքարի մեջ՝ 1968-ից անդամագրվել ընդհատակում գործող Ազգային Միացյալ կուսակցությանը (ԱՄԿ)։ 1973-ից՝ ԱՄԿ խորհրդի անդամ։ Լինելով Գարեգին Նժդեհի դավանած Ցեղակրոնության երդվյալ գաղափարակիրն ու Հայ Դատի պաշտպանության աներեր ջատագովը, իր ժողովրդի ապագան կապելով անկախ, ժողովրդավարական պետության կառուցման ու զորացման հետ՝ նա իր ողջ գիտակցական կյանքը նվիրել է խորհրդային տոտալիտար համակարգի դեմ եւ հանուն ազատ, անկախ ու միացյալ Հայաստանի մղվող պայքարին։ Այդ գործունեության համար 1969թ. սկսած խորհրդային իշխանությունների կողմից երեք անգամ դատապարտվել է ազատազրկման՝ շուրջ 12 տարի անցկացնելով բանտերում եւ ճամբարներում։ 1987-ին, վերադառնալով ազատազրկման վայրից, շարունակել է քաղաքական պայքարը եւ 1988-ի ազատամարտի առաջին իսկ օրերից հայտնվել իրադարձությունների կիզակետում։ 1989-ին հիմնադրել եւ ղեկավարել է «Անկախության բանակ» ռազմաքաղաքական կազմակերպությունը, որը մասնակցել է Հայաստանի սահմանների պաշտպանության եւ Արցախի ազատագրության համար մղված մարտերին‘ Երասխավանից մինչեւ Մարտակերտ, Քելբաջար, Լաչին, Շուշի …
Պարգեւատրվել է 1-ին աստիճանի Մարտական խաչով։
1990-ին ընտրվելով ՀՀ Գերագույն խորհրդի պատգամավոր, Աշոտ Նավասարդյանը գործուն մասնակցություն է ունեցել ԳԽ օրենսդրական աշխատանքներին։ Եղել է ԳԽ Անկախ պետականության հաստատման եւ ազգային քաղաքականության հարցերի հանձնաժողովի, ԳԽ Սահմանադրական հանձնաժողովի անդամ։
1995-ից Ազգային ժողովի պատգամավոր էր, Պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի հանձնաժողովի փոխնախագահ։
1996թ. Գերմանիայում մասնակցել է ռազմավարական հետազոտությունների մարշալի կենտրոնի դասընթացներին եւ ստացել ռազմավարի որակավորում։ Ականավոր ազգային, քաղաքական գործիչ Աշոտ Նավասարդյանը հանկարծամահ է եղել 1997թ. նոյեմբերի 3-ին։

Навасардян Ашот Цолакович
С восемнадцати лет был вовлечён в национально-освободительную борьбу – с 1968-го записался в члены действующей в подполье Национальной Объединенной партии (НОП). С 1973-го – член совета НОП. Будучи убежденным идеологом исповедуемого Гарегином Нжде Цегакронутюн и непоколебимым поборником защиты Ай Дата /Армянский Суд/, видя будущее своего народа в построении и укреплении независимого демократического государства, он всю свою сознательную жизнь посвятил борьбе против советской тоталитарной системы – во имя свободной, независимой и объединенной Армении. За эту деятельность, начиная с 1969 года, трижды был осужден советскими властями к лишению свободы и около 12 лет провел в тюрьмах и лагерях. В 1987 г., вернувшись с мест заключения, продолжил политическую борьбу и с первых же дней освободительной борьбы 1988 г. оказался в эпицентре событий. В 1989 г. основал и руководил военно-политической организацией «Армия независимости», которая участвовала в боях за защиту границ Армении и освобождение Арцаха – от Ерасхавана до Мартакерта, Кельбаджара, Лачина, Шуши...
В 1990-ом вместе с группой бойцов-освободителей на базе «Армии независимости» создал Республиканскую партию Армении, председателем которой являлся до конца жизни.
В 1990-ом Ашот Навасардян был избран депутатом в Верховный Совет РА, принимал активное участие в законотворческой работе ВС. Был членом Комиссии по вопросам установления независимой государственности и национальной политики, членом Конституционной комиссии ВС.
С 1995-го – депутат Национального Собрания, заместитель председателя Комиссии по обороне, национальной безопасности и внутренним делам.
В 1996 г. в Германии участвовал в курсах Центра стратегических исследований Маршалла и получил квалификацию стратега. Выдающийся национальный, политический деятель Ашот Навасардян скоропостижно скончался 3 ноября 1997 года.