ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ
Մանկաբույժ: 1971-1998թթ. մանկական վիրաբուժության, երիկամների եւ լյարդի փոխպատվաստման մասնագիտացում եւ վերապատրաստումներ է անցել Ռուսաստանում, Բելգիայում, Շվեյցարիայում, Ֆրանսիայում: Բժշկական գիտությունների դոկտոր: Պրոֆեսոր: 3 գյուտի, 7 մենագրության, 215 գիտական հոդվածի հեղինակ է: 2003-2005թթ. եղել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) Եվրոպայի տարածաշրջանային կոմիտեի մշտական հանձնաժողովի անդամ, 2008-2012թթ.` ԱՀԿ գործադիր կոմիտեի անդամ: Հայաստանի մանկական բժիշկների ասոցիացիայի նախագահն է, Մանկական ուրոլոգների Եվրոպական միության, Մանկական վիրաբուժական ասոցիացիաների Եվրոպական միության, Շվեյցարիայի նեֆրոլոգների ասոցիացիայի, Բելգիայի բժշկագիտության թագավորական ակադեմիայի անդամ: ՀՀ առողջապահության նախարարության գլխավոր մանկական վիրաբույժ: Պարգեւատրվել է ԵՊԲՀ 70 եւ 75-ամյակի ոսկե մեդալներով (2000 եւ 2005թթ., ՀՀ ԿԳՆ), Երեւանի քաղաքապետարանի պատվոգրով (2005թ.), ՀՀ Ազգային ժողովի շնորհակալագրով (2005թ.), Հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների եւ մասնագիտական համագործակցության զարգացման համար «Ազգային արժանիքի ասպետ» շքանշանով («Officier de I'Ordre National Du Merite») (2005թ., Ֆրանսիայի Հանրապետություն), «Մխիթար Հերացի» (2007թ.), «Համագործակցության ամրապնդման համար» (2007թ., ՀՀ ոստիկանություն), «ՀՀ զինված ուժեր. 20 տարի» հոբելյանական (2012թ., ՊՆ) մեդալներով, «Երախտագիտություն» (2013թ., ԼՂՀ), «Սուրբ Սահակ-Սուրբ Մեսրոպ» պատվո բարձր շքանշանով (2014թ., Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ), ՀՀ նախագահի մրցանակով` բժշկագիտության բնագավառում (2015թ.), «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ աստիճանի շքանշանով (2016թ.):
1970-1971թթ. եղել է Երեւանի թիվ 8 պոլիկլինիկայի ուրոլոգիական կաբինետի բուժակ, բժիշկ, 1971-1972թթ.` նույն պոլիկլինիկայի մանկական վիրաբույժ եւ ուրոլոգ, 1972-1982թթ.` Երեւանի թիվ 1 մանկական կլինիկական հիվանդանոցի վի՟րա՟բույժ եւ ուրոլոգ, 1982-1990թթ.` Երեւանի թիվ 3 մանկական կլինիկական հիվանդանոցի ուրոլոգիական բաժանմունքի վարիչ: 1990թ. հիմնադրել է «Ուրոնեֆրոլոգիայի եւ մանկական վիրաբուժության մասնագիտացված կենտրոն»-ը: 1977-1997թթ.` ԵՊԲՀ մանկական վիրաբուժության ամբիոնի դասախոս, պրոֆեսոր: 1997թ. ԵՊԲՀ մանկական վիրաբուժության ամբիոնի վարիչն է: 1991-1997թթ.` ՀՀ առողջապահության նախարար, 1997-2002թթ.` «Արաբկիր» մանկական բժշկական կենտրոնի 1999-2007թթ.` «Արաբկիր» միացյալ մանկական բարեգործական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն, 2003-2007թթ.` «Արաբկիր» բժշկական համալիր-երեխաների եւ դեռահասների առողջության ինստիտուտի կառավարման խորհրդի նախագահ: 2003-2007թթ.` «Գարանտ Լիմենս» ապահովագրական ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ: 2007թ.` «Արաբկիր» բժշկական համալիր-երեխաների եւ դեռահասների առողջության ինստիտուտի գիտական ղեկավար:
2007-2012թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ: ԱԺ առողջապահության, մայրության եւ մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ: ՀՀԿ խմբակցության անդամ: Անկուսակցական:
2012 թ. մայիսի 6-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել համամասնական ընտրակարգով Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից: ԱԺ առողջապահության, մայրության եւ մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ: ՀՀԿ խմբակցության անդամ: ՀՀԿ խորհրդի անդամ:

Председатель Национального Собрания РА
В 1971г. окончил педиатрический факультет Ереванского государственного медицинского института им. М. Гераци (ЕрГМИ) .
Педиатр. В 1971-1989гг. прошел специализацию по детской хирургии, пересадке почек и печени, переподготовку в России, Бельгии, Швейцарии, Франции. Доктор медицинских наук, профессор. Автор 3 изобретений, 7 монографий и 215 научных статей. В 2003-2005гг. - член Постоянной комиссии Европейского регионального комитета Всемирной организации здоровья (ВОЗ), в 2008-2012гг. – член исполнительного комитета ВОЗ. Председатель Ассоциации детских хирургов Армении. Член Европейского общества детских урологов, Ассоциации детских хирургов Евросоюза, Ассоциации нефрологов Швейцарии, Бельгийской королевской медицинской академии. В 1970г. – фельдшер в отделении урологии поликлиники N 8 г. Еревана. С 1972г. - детский хирург и уролог в Ереванской детской клинической больнице N1.В 1977-1997гг. – преподаватель кафедры детской хирургии ЕрГМИ. В 1982-1990гг. - заведующий отделением урологии 3-й детской клинической больницы г. Еревана. В 1990 г. основал специализированный Центр уронефрологии и детской хирургии. В 1991-1997гг. - министр здравоохранения РА. С 1997 г. - заведующий кафедрой детской хирургии ЕрГМИ. В 2002-2003гг. – директор ЗАО “Республиканская детская клиническая больница”. В 2003-2007гг. - генеральный директор, с 2007г. – научный руководитель ООО “Медицинский комплекс “Арабкир” – институт здоровья детей и подростков”.
Награжден “Золотой медалью” в связи с 70-летием и 75-летием ЕрГМУ (2000г. и 2005 г., Министерство образования и науки РА). Почетной грамотой Мэрии г. Еревана (2005), “Благодарственной грамотой НС РА” (2005), медалью “Кавалер Национального Ордена “За заслуги” (Officier de I'Ordre National Du Merite) за развитие армяно-французских отношений и профессиональное сотрудничество (2005, Французская Республика), медалью Мхитара Гераци (2007), медалью “За укрепление сотрудничества” (2007, Полиция РА), юбилейной медалью “20-летие Вооруженных сил РА” (2012, МО РА), медалью “Благодарность” (2013, НКР), орденом “Св.Саак - Св.Месроп” (2014, Католикос Всех Армян Гарегин Второй), премией Президента РА за вклад в медицину (2015), орденом “За заслуги перед Отечеством” 2-й степени (2016).
В 2007-2012гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, РПА). Председатель Постоянной комиссии по вопросам здравоохранения, материнства и детства. Член фракции РПА. Беспартийный.
6 мая 2012 г. избран депутатом НС по пропорциональной избирательной системе от Республиканской партии Армении (РПА). Председатель Постоянной комиссии по вопросам здравоохранения, материнства и детства. Член фракции РПА. Член Совета РПА.