Board

NAGHDALYAN Hermineh

NAGHDALYAN Hermineh

Member of RPA Executive Body, Chairman of the RPA Women's Council

Born on July 28, 1960 in Yerevan.

1981 - Graduated from Yerevan Institute of National Economy. Economist, PhD in Economic Sciences.

1981 - 1989 - She worked as junior scientific associate, later senior scientific associate, head of subdivision and then head of division in the All-Union Scientific Research Institute of Consumer Cooperation.

1989 - 1991 - Executive director of the Armenian Cooperative Union.1991 - President of the Armenian Entrepreneurs' Union.

1995 - 1999 - Deputy of the National Assembly (electoral district # 49.) Member of the Standing Committee on Financial - Credit, Budgetary and Economic Affairs of the National Assembly. Member of the “Republic” faction, then member of Yerkrapah Deputy Group.

1999 - 2003 - Deputy of the National Assembly (proportional system, “Unity” alliance.) Member of the Standing Committee on Financial - Credit, Budgetary and Economic Affairs of the National Assembly. Member of the “Unity” faction.

2003 - 2007 - Deputy of the National Assembly (proportional system, RPA.) Member of the Standing Committee on Financial - Credit, Budgetary and Economic Affairs of the National Assembly. Member of RPA faction.

2007 - 2012 - Deputy of the National Assembly (proportional system, RPA.)

June 19, 2007 - May 31, 2012 - Member of the Standing Committee on Economic Affairs of the National Assembly.

September 8, 2008 - September 15, 2009 - Member of the Ad-hoc Committee on the Events Occurred on 1-2 March 2008 in Yerevan and Their Reasons.

February 25, 2011 - Elected President of PACE Committee on Economic Affairs and Development.

May 6, 2012 - Elected as Deputy of the National Assembly by the proportional electoral system from the Republican Party of Armenian.

2012-2017- Vice - President of the National Assembly of the Republic of Armenia.

December 28, 2016-President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan has awarded the vice-president of the National Assembly of the Republic of Armenia - Hermine Naghdalyan the First-Class Medal of Services to the Motherland.

Since 2013 –Honorary Member of PACE.

January 25, 2016 – Elected Vice-President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe.

Ms. Naghdalyan is married.