RPA in executive body

TARVERDYAN Samvel

TARVERDYAN Samvel

Deputy Governor of Vayotz Dzor Region, Member of RPA Council

Born on 27 August 1939, village Elpin, Yeghegnadzor region.

1959-1961 – military service in Soviet Army.

1961-1966 – Armenian Agricultural Institute, Faculty of Agronomy.

1966-1974 - chief agronomist, director of Elpin state farm.

1974-1991 – party and executive positions.

1992-1997 - worked in social security bodies.

1985 - elected to USSR Supreme Council.

1990 – member of RA Supreme Council.

1997-1998 - head of Agricultural Department in Vayots Dzor Administration.

30 June 1998 - Vayots Dzor Regional Vice-Governor.

1981, 1986 - awarded with Medal of Honor.

1971 - PhD in Agriculture.

2001 - member of the Republican Party of Armenia.

9 March 2002 – member of RPA Vayots Dzor regional organization Council.

December 17 2005 (RPA 9th Congress), 22 July 2006 (RPA 10th Congress), 10

November 2007 (RPA 11th Congress) – member of RPA Council.

28 November 2009 (RPA 12th Congress) - member of RPA Council.

Married, has two children.