Բաղդասարյան Վահրամ Վաղինակի
1978-1979թթ. «Կինշինտրեստում», իսկ 1980-1984թթ. Երևանի «Երազ» ավտոգործարանում ուսմանը զուգընթաց աշխատել է որպես բանվոր:
1979-1984թթ. սովորել և ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի մեխանիկամաթեմատիկական ֆակուլտետը՝ մաթեմատիկոսի որակավորմամբ:
1984-1988թթ. եղել է Կիրովականի «Արդավտոմատիկա» ԳԱՄ գիտաշխատող:
1992թ. ավարտել է ՀՀ ԳԱԱ հաշվողական կենտրոնի ասպիրանտուրան:
1992թ. եղել է Վանաձորի կահույքի արտադրական միավորման փոխտնօրեն, 1993թ.` գլխավոր տնօրեն:
1998թ. ավարտել էԵրևանի արտաքին տնտեսական կապերի և կառավարման ինստիտուտի տնտեսաիրավագիտության ֆակուլտետը՝ տնտեսագետի որակավորմամբ:
2009թ. ընտրվել է ՀՀ հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի անդամ:
2011-2012թթ.՝ ՀՀ հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի փոխնախագահ:
Գիտամանկավարժական գործունեություն
1986թ.-ից դասավանդում է Կիրովականի Հ.Թումանյանի անվան պետական մանկավարժական ինստիտուտում (ՎՊՄԻ, ներկայումս՝ Վանաձորի Հ. Թումանյանի անվան պետական համալսարան՝ ՎՊՀ):
1995թ.-ից ՎՊՀ ինֆորմատիկա և տնտեսագիտամաթեմատիկական մեթոդների և մոդելավորման ամբիոնի վարիչ է:
2002թ.-ից ՎՊՀ խորհրդի անդամ է, իսկ 2005 թվականից՝ գիտխորհրդի անդամ:
2005-2007թթ. ՀՀ ֆինանսների նախարարության տնտեսագիտական ինստիտուտի ԲՈՀ մասնագիտական խորհրդի անդամ:
2016թ.-ից Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի (ՀՊՏՀ) խորհրդի և Երևանի պետական համալսարանում (ԵՊՀ) գործող տնտեսագիտության թիվ 015 մասնագիտական խորհրդի անդամ է:
Չորս գրքի և հիսունից ավելի գիտական աշխատանքների հեղինակ է:
Դոկտորական աշխատանքի 3 նախապաշտպանություն է տեղի ունեցել 3 տարբեր երկրներում՝ Մելբուրն՝ Ավստրալիա, Չիկագո՝ ԱՄՆ, Անկարա՝ Թուրքիա:
Մաթեմատիկոս: Տնտեսագետ: Տեխնիկական գիտությունների թեկնածու: Տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր:
Հասարակական գործունեություն
2005թ.-ից «Հանուն Գուգարաց աշխարհի» բարեգործական հասարակական կազմակերպության հիմնադիրն է և նախագահը:
2006թ.-ից Հայաստանի հայրենակցական միությունների միաբանության նախագահն է:
Քաղաքական գործունեություն
1988թ. ընտրվելէ ՎՊՄԻԼԿԵՄ կոմիտեի քարտուղար:
1990-1996թթ. ընտրվել է Վանաձորի քաղաքային խորհրդի պատգամավոր:
1995-1999թթ.1-ին գումարման ԱԺ պատգամավորթիվ 60 ընտրատարածքից: ԱԺ ֆինանսավարկային, բյուջետայինև տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: ՀՀ ԱԺ ներկայացուցիչ ԱՊՀ երկրների միջխորհրդարանական վեհաժողովում:«Բարեփոխումներ» պատգամավորական խմբի անդամ: Անկուսակցական:
1999-2003թթ. 2-րդ գումարման ԱԺ պատգամավորթիվ 46 ընտրատարածքից: ԱԺ ֆինանսավարկային, բյուջետային և տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Միասնություն» խմբակցության անդամ, ապա խմբակցություններում և պատգամավորական խմբերում ընդգրկված չի եղել, այնուհետև` «Ժողովրդական պատգամավոր» պատգամավորական խմբի անդամ: Անկուսակցական:
2003-2007թթ. 3-րդ գումարման ԱԺ պատգամավորթիվ 37 ընտրատարածքից: ԱԺ ֆինանսավարկային, բյուջետային և տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ: Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի անդամ: «Ժողովրդական պատգամավոր» պատգամավորական խմբի քարտուղար: Անկուսակցական:
2011թ.-ից ՀՀԿ անդամ է:
2012թ. մայիսի 6-ին ընտրվել է 5-րդ գումարման ԱԺ պատգամավոր՝ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության համամասնական ընտրացուցակով: ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: 2014թ. մայիսից ԱԺ «Հանրապետական» (ՀՀԿ) խմբակցության ղեկավար: Գումարման ընթացքում ղեկավարել է ՀՀ-Ավստրիա, ՀՀ-Իրան, ՀՀ-Մեքսիկա, ՀՀ-Տաջիկստան միջխորհրդարանական բարեկամական խմբերը, ինչպես նաև անդամակցել Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովին և ՀՀ-ԱՄՆ, ՀՀ-Բահրեյն, ՀՀ-Հունաստան, ՀՀ-Չինաստան, ՀՀ-Ֆրանսիա բարեկամական խմբերին: Համահեղինակ է թվով 23 օրենսդրական նախաձեռնության և ԱԺ 2 հայտարարության:
2014թ.-ից ՀՀԿ գործադիր մարմնի անդամ է:
Պարգևներ և կոչումներ
1985թ.-ից բռնցքամարտի ԽՍՀՄ սպորտի վարպետ է:
Պարգևատրվել է շուրջ 17 մեդալով, այդ թվում` «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ աստիճանի մեդալով (2016թ.), «Ֆրիտյոֆ Նանսեն» ոսկե հուշամեդալով (2016թ.), Ռումինիայի Ագային ժողովի մեդալով (2014թ.), Սլովակիայի Հանրապետության «Սլովակիայի ազգային կուսակցության» պատվավոր մեդալով (2014թ.),«Ղարաբաղյան շարժում» հուշամեդալով (2013թ.), «ԵԿՄ 20 տարի» հոբելյանական մեդալով (2013թ.), «Վազգեն Առաջին Կաթողիկոս Ամենայն Հայոց» մեդալով (2011թ.), «Ռուսաստանի հայերի միության 10 տարի» հոբելյանական մեդալով (2010թ.), «Նիգ-Ապարան» հայրենակցական միության կողմից «Մեր բարեկամ» մեդալով (2007թ.):

Багдасарян Ваграм Вагинакович
В 1984г. окончил механико-математический факультет Ереванского государственного университета, в 1992г. – аспирантуру вычислительного центра НАН РА, в 1998г. – факультет экономики и правоведения Ереванского института внешнеэкономических связей и управления. Математик. Экономист. Кандидат технических наук. Доктор экономических наук, профессор.
С 1985 года мастер спорта СССР по боксу.
1978-1979гг. – рабочий “Кинстройтреста”, 1980-1984гг. – рабочий Ереванского автозавода “Ераз” (параллельно обучению), 1984-1988гг. – научный сотрудник Кироваканского НПО “Промавтоматика”. 1986г. - преподаватель Кироваканского государственного педагогического института им. О. Туманяна (ВГПИ). В 1992г. – заместитель директора, в 1993г. – генеральный директор Ванадзорского мебельного ПО. 1995г. – заведующий кафедрой информатики и экономико-математических методов и моделирования ВГПИ. 2009г. – избран членом Совета общественной телерадиокомпании РА, с 2011-2012гг. являлся заместителем председателя Совета общественной телерадиокомпании РА.
В 1988г. избран секретарем Комитета ЛКСМ ВГПИ. 1990-1996гг.–депутат Ванадзорского городского совета. В 2005г. основал благотворительную общественную организацию “Во имя Гугарка”. С 2006г. является председателем ассоциации Земляческих союзов Армении.
1995-1999гг. – депутат НС (избирательный округ N 60). Член Постоянной комиссии по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам НС . Представитель НС РА в Межпарламентской Ассамблее стран СНГ. Член депутатской группы “Реформы”. Беспартийный.
1999-2003гг. - депутат НС (избирательный округ N 46). Член Постоянной комиссии по финансово кредитным, бюджетным и экономическим вопросам НС. Член фракции “Единство”, в дальнейшем во фракциях и депутатских группах не состоял, впоследствии – член депутатской группы “Народный депутат”. Беспартийный.
2003-2007гг. – депутат НС (избирательный округ N 37). Заместитель председателя Постоянной комиссии по финансово кредитным, бюджетным и экономическим вопросам НС. Член Комиссии по парламентскому сотрудничеству Армения-Евросоюз. Секретарь депутатской группы “Народный депутат”. Беспартийный.
С 2011 года член РПА.
2012-2017гг. - депутатом НС по пропорциональной избирательной системе от Республиканской партии Армении. Член Постоянной комиссии по экономическим вопросам НС. С 07.05.2014г. - руководитель фракции “Республиканская” (РПА). Член Совета и исполнительного органа РПА.
02 апреля 2017 года избран депутатом Национального Собрания по избирательному округу N 9 территориального избирательного списка РПА.
Награжден 17 медалями, в том числе медалью “Наш друг” земляческого союза “Ниг-Апаран” (2007г.), Юбилейной медалью “Союз армян России.10 лет ” (2010г.), медалью “Вазген Первый, Каталикос Всех Армян” (2011г.), Памятной медалью “Карабахское движение” (2013г.), Юбилейной медалью “20 лет СДЕ” (2013г.), почетными медалями НС Румынии (2014г.), “Национальная партия Словакии” Республики Словакия, Золотой юбилейной медалью “Фритьоф Нансен” (2016г.), медалью “За заслуги перед Отечеством” II степени (2016г.).