Sports Commission

Chairman
Razmik Stepanyan

RPA Sports Commission acts in compliance with the Charter of the Party and based on the programs set by the Party Council.

Main priorities of the Committee:

  • Implementation of feasible projects aimed at enhancing the participation of RPA members in sports on daily basis, transforming sports into lifestyle and advocating for sports and healthy living.
  • Strengthening the links between Party members, RPA local organizations through arranging sport championships.
  • Development, enhancement and introduction of future draft projects and policies aimed at promoting sports and physical culture on a national level.
  • Promotion of government's efforts in tackling the major challenges in the sphere of sports and physical culture as set by the main provisions of the RPA electoral campaign.

RPA Council of Physical Culture and Sports is represented by 17 members:

  1. Aleyan Gor - Head of Olympic sport-school, RA Ministry of Education and Science
  2. Atoyan Stepan - Chief trainer of Yerevan Olympic Boxing sport-school,  “Armenia” Sport Union
  3. Barseghyan Rudik - Sport commentator,  “Yerki Media” television centre
  4. Khachikyan Rudik - Head of Vanadzor sport-school,  “Armenia” Sport Union 
  5. Khanzratyan Gohar -Tennis trainer at Athletics and desk tennis sport-school,  “Armenia” Sport Union
  6. Stepanyan Razmik - Chairman of  “Armenia” Sport Union
  7. Petrosyan Smbat - Deputy chairman of “Armenia” Sport Union
  8. Gabrielyan Hovhannes - National institute of education, RA Ministry of Education and Science, head of administration
  9. Grigoryan Henrik - head of educational department, Yerevan Olympic athletics and desk tennis-school,  “Armenia” Sport Union
  10. Petrosyan Sokrat -Head of Yerevan Olympic wrestling sport-school, Armenia” Sport Union of
  11. Mikayelyan Gagik - Head of  Yerevan Olympic sambo-judo sport-school, “Armenia” Sport Union
  12. Sharbatyan Martin -Organizer of Shengavit territorial organization
  13. Mamikonyan Yura - Head of Sport and Youth Affairs Department, Yerevan Municipality
  14. Hunanyan David - Head of Chess sport-school, Avan administrative district 
  15. Khachatryan Ashot - Head of Yerevan Olympic Cycling sport-school  "Armenia” Sport Union
  16. Yeritsyan Rudik - Chief trainer of Yerevan Olympic athletics and desk tennis sport-school, “Armenia” Sport Union
  17. Yeghiazaryan Yasha -Head of Shengavit cycle racing school